TARİHİ ROMA HAMAMI , SULUHAN , SAMANPAZARI

Bizim Ulus küçük gibi gözüksede meğersem kocaman bi şehirmiş, anlat anlat bitmiyor :) Daha da anlatacak bir sürü yeri var. Sırayla inşallah.. Şimdilik Ankara Kalesi,Bentderesi,  Hacı Bayram Veli Camii ve Augustus Tapınağından sonra diğer yerlere bi göz atalım dedim..
TARİHİ ROMA HAMAMI:


 Roma Hamamı, Ulus Meydanı’ndan kuzeye giden Çankırı Caddesi’nin sol tarafında bulunmaktadır. Burada yapılan kazılar sonucunda hamamın Palaestra, Frigidarium (soğukluk), hepidarium (ılıklık) ve Calder(sıcaklık) olmak üzere üç bölümden oluştuğu görülmüştür. Bunlardan Frigidarium’da bir Piscina (yüzme havuzu) ve bir Apoditorium (soyunma yeri) bulunmaktadır. Calderium da ise yıkanma yerinin yanında Sudatorium (terleme yeri) yer almaktadır. Ayrıca hamamın çeşitli avluları, külhan denilen ocakları, servis kısımları ve su depoları da bulunmaktadır.

Bu hamamın İmparator Caracalla döneminde (MS.211-217) yapıldığı ve Bizanslılar zamanında kullanıldığı bilinmektedir. Arkeolog M.Mahmut Akok’un yapmış olduğu araştırma ve çizimlerden bu hamam hakkında bilgi ediniyoruz. 

Hamamdan günümüze gelebilen kalıntılar yalnızca alttaki ısıtma sistemleri ile bazı temel duvarlarıdır. Yakın tarihlerde bu hamam restore edilmiş ve bu arada çeşitli yazıtlar ve sikkeler bulunmuştur.SULUHAN

Burası en sevdiğim yerlerden biri. Sık sık gidiyorum işim gereği, tekstille uğraşınca boncukların ufak dünyası olan burdan çıkamıyorum.

Ankara'nın ilk yerleşim yeri Ulus, ya da diğer adıyla Eski Ankara. Ulus; Ankara'da tarihi yoğun olarak hissedebileceğiniz yerlerden biri, Ulus'ta Ankara Kalesi, ilk TBMM derken kendimizi hoş bir mekanda "Sulu Han" da buluyoruz.

Han'ı dolaşırken bir yandan da oranın esnafından Han hakkında bilgi toplamaya çalışırken kendimizi Sulu Han Çarşı esnafının başkanı Ahmet Özdemir'in yanında buluyoruz. Sekiz yıldır esnaf başkanlığı yapan Ahmet Bey sulu Han hakkında bizi aydınlatıyor.

14.yy sonlarında yapımına başlanan Han; 15. yy'da tamamlanmış. Yani bu dönem Osmanlı İmparatorluğu'nun Fatih Sultan Mehmet ve II. Beyazıt dönemlerine denk geliyor.

O dönemlerde sadece Kale'den ibaret olan Ankara şehrinde, Sulu Han'ın bulunduğu bölgeye "Aşağı Düz" adı verilmiş. Kervansaray olarak kullanılan Sulu Han'da 63 odanın yanında, hayvanların barınacağı samanlık ve ahırlar bulunuyor.

Osmanlı döneminde önemli bir mekan olan Sulu Han Cumhuriyet'in ilk yıllarında da TBMM'nin açılışı için gelen yabancı basın mensuplarını ağırlamış.
Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde bahsettiği Sulu Han tarihinin değişik dönemlerinde farklı amaçlar için kullanılmış.

Günümüze biraz daha yaklaştığımız 1940'lı yıllarda Ankara'ya çeşitli yerlerden göç eden evi olmayan yoksul aileler burada konuk edildi.

1971-1984 yıllarında ise Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından günümüzdeki "Çarşı" haline getirilmiş. Şu anda 110 dükkan ve deponun bulunduğu Sulu Han; çeşitli el sanatlarının bulunduğu bir ticarethane şeklinde. Çiçekçi, bakırcı, ayakkabıcı gibi dükkanların yanında, şu anda çarşıda en büyük yeri takı malzemelerinin ve takıların satıldığı bijuteriler tutuyor.

Her türlü boncuk ve takı malzemesini bulabileceğiniz bu dükkanlardan alacağınız rengarenk boncuklarla kendi zevkinize göre tasarımlar yapabilirsiniz. Buradaki boncuklar ağırlıklı olarak Çin'den ve Hindistan'dan geliyor. Çin'den gelen boncuklarda modern bir hava varken, Hindistan'dan gelenler daha otantik.
Sulu Han'da yapacağınız zevkli gezintinin ardından, ön ve arka avluda oturup dinlenebileceğiniz iki çay bahçesi var.

Sulu Han'ın doğal ve tarihi atmosferinde dolaşmak bize keyif verdi. Sizlere de yolunuz Ulus'tan geçerse, Sulu Han'a uğramanızı tavsiye ederiz....SAMANPAZARI:


Ankara'nın önemli ve eski yerlerindendir Samanpazarı.
her Ankaralı'nın bildiği Çıkrıkçılar Yokuşu, Atpazarı ve Konya Sokak bu bölgede bulunur. Çıkrıkçılar Yokuşu kumaş, giyim,ev eşyaları başta olmak üzere her çeşit ürünün satıldığı dükkanların olduğu, (dar gelirli kesime daha çok hitabeden) Ankara'nın ticari merkezlerindendir. Atpazarı baharat, bakliyat gibi ürünlerin ağırlıkla satıldığı, kale girişindeki bölgedir. Konya Sokak ise elektronik eşya alım satımı yapılan, ev eşyası, çanta gibi ürünlerin toptancılarının bulunduğu merkezdir. Çıkrıkçılar Yokuşu'nun hemen yanıbaşında Anadolu Medeniyetleri Müzesi, inişinde tarihi Suluhan bulunur. Ankara Kalesine de yakın olan bölge turistik bölge niteliği taşıdığı için hediyelik eşya, antika, halı kilim, bakır ürünler, çeşitli kumaşlar satan yerler mevcuttur. Buradan Ulus meydanına da rahatça yürüyerek ulaşılıp, eski meclis binaları ve Ankara Palas'ın (devlet konukevi) olduğu caddede (Cumhuriyet Caddesi) bulunan metro istasyonundan ulaşım sağlanabilir. Heykelin bulunduğu meydandan otobüsle de Kızılay'a gidip gelinebilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !